Vzdělávací projekty Post Bellum

Vyprávěj příběhy

V projektu si žáci a studenti hledají pamětníka, učí se s ním vést rozhovor, zjišťují si historické souvislosti, natočí pamětníkův příběh na kameru a diktafon a pak jej zpracují do audiovizuální podoby. Poznávají tak zajímavým způsobem nedávnou historii, naučí se hledat v archivech, ptát se a příběh dál vyprávět. Pro učitele je na webových stránkách připraven podrobný návod, jak projektem procházet, s předpřipravenými instruktážními videi, pracovními listy i metodickými aktivitami. Pravidelně pořádáme také semináře – úvodní školení, kde projekt detailně představujeme. Nejbližší se koná 16. června 2020 a přihlásit se na něj můžete už teď.

Zážitkové workshopy

Přes deset zážitkových workshopů věnovaných různým tématům z československých dějin 20. století nabízíme žákům a studentům základních a středních škol, od prvního stupně po maturanty. 

Účastníci se při nich seznamují nejen s historickými reáliemi a událostmi minulého století, ale jsou také vedeni k hlubšímu zamyšlení se nad jejich příčinami a následky. Žáci a studenti se tak mohou vcítit do životních situací a dilemat lidí, kteří zlomovými okamžiky 20. století procházeli na vlastní kůži. Workshopy využívají prvky výchovné dramatiky a zážitkové pedagogiky a pracují se vzpomínkami pamětníků zaznamenanými na portálu Paměť národa. Workshopy jsou určeny školním třídám, a trvají cca 4 hodiny (od 9.00 do 13.00 hod).

Příběhy našich sousedů

Několikaměsíční projekt pro žáky posledních ročníků základních škol. Dokumentaristické týmy mají za úkol za pomoci svých učitelů a lidí z Post Bellum vyzpovídat pamětníka, natočit vzpomínky, digitalizovat fotografie, prozkoumat archivy a nakonec zpracovat rozhlasovou, televizní či psanou reportáž. Příběh svého pamětníka pak představí veřejnosti na slavnostní závěrečné prezentaci projektu. Jen v roce 2019 se do projektu zapojilo více než 100 měst a městských částí, ve kterých přes 3000 žáků zachránilo vzpomínky 718 pamětníků.

My jsme to nevzdali

Online učebnice přibližuje fenomény druhé poloviny 20. století skrze vzpomínky pamětníků. Do svých hodin můžete zařadit stovky archivních fotografií a dokumentů, dobových záznamů z rozhlasu a krátkých videoklipů s vyprávěním pamětníků. Materiály jsou přehledně řazeny do tematických kapitol. K jednotlivým tématům si můžete stáhnout také pracovní a metodické listy.

Pro školy připravujeme také kinopříběhy (komponovaný program s videoukázkami pamětníků, kterým provádí přímo ve škole lektor) a čtenářské lekce, přímo pro vyučující potom jednodenní semináře nebo Letní školu Paměti národa.

Sledujte nás na sociálních sítích

Buďte v obraze a sledujte
nás na Facebooku

Přednášky ke shlédnutí
na Slideslive