Karel Rýdl

Profesor Filozofické fakulty Univerzity Pardubice

Vystudoval germanistiku a historiografii na Karlově univerzitě v Praze (1972-1979). V letech 1981-2001 působil na pražské univerzitě jako specialista na dějiny výchovy, vzdělávání a školství.

Od roku 1986 se intenzivně věnoval nemarxistickým pedagogickým koncepcím a v nich zejména alternativním školám. Publikovat o nich mohl ale až po roce 1989, kdy využil zahraniční stipendia a pozvání k přednáškám, výuce a publikacím v zahraničí (Mnichov, Greifswald, Hannover, Hamburg, Bochum) a středně a krátkodobým pobytům ve Slovinsku, Itálii, Polsku, Skandinávii, Japonsku, Austrálii, Nizozemí a Velké Británii. Udržuje četné odborné kontakty s odborníky v dalších zemích. V letech 2006 - 2010 působil jako vyžádaný poradce ministrů školství. Od roku 2003 působí jako profesor pro dějiny pedagogiky na Univerzitě v Pardubicích (krátce také v Bratislavě a v Liberci). V letech 2010 - 2015 působil ve funkci prorektora Univerzity Pardubice a od roku 2015 je děkanem Fakulty filozofické.

Od roku 1998 působí jako lektor Montessori pedagogiky v kurzech pro český diplom Montessori a účastník četných domácích i mezinárodních konferencí k Montessori pedagogice.

Odborná specializace: komeniologie, české a světové dějiny školství v novověku, alternativní školství a pedagogika, specializace na Montessori pedagogiku, vývoj správy a řízení školství

Sledujte nás na sociálních sítích

Buďte v obraze a sledujte
nás na Facebooku

Přednášky ke shlédnutí
na Slideslive